Arborétumok: természetvédelmi mostohatestvérek
Elhagyatott sétányok, gyommal belepett területrészek, letört növényneveket jelző táblák – az erdélyi dendrológiai parkok jelentős része ma már gazdátlan, magára hagyott terület. A védett területekként nyilvánított növénytani rezervátumok országos szinten nincsenek számon tartva, mi több, kormányszinten egyetlen pályázati lehetőség sincs a kialakításukra, fenntartásukra vonatkozóan.
Csiky-kert: a legérdekesebb múltú arborétum
Sárga és rozsdaszínű falevelek, néhol gyomok borítják a gyergyószentmiklósi Csiky-kert elhagyatott sétányait.
A bejárattól nem messze tábla hirdeti: „Ezen helyet kertté alakította Csiky Dénes”. A kertalapító ügyvéd, 1884-ben mintegy húszhektáros területre 185 fa és cserjefajtát ültetett: többek között juharfélék, bükk, kőris, som, dió, mogyoró, fenyőfélék, akác, tölgy, hárs, orgona, berkenye, meggy, körte, nemes alma, málna, szeder fajtákkal. A fákat eredetileg úgy ültették, hogy a lomblevelűek ősszel jól láthatóan kirajzolták a tulajdonos nevének kezdőbetűit.
Dr Csiky Dénes ügyvéd rokona, a kilencvenhetedik éves Hegyesi Aliz néni, szerint az ügyvéd nagyon szerette a természetet s a gyermekeit.
Megmentő tervek
Pályázni, de kihez?
A terveket kovácsoló természetszeretők meggyőződése, hogy fizikai munkával is sok mindent meg lehet oldani. Ami az anyagi alapot illeti, az egyetem a pályázati lehetőségekben bízik. Korodi Attila környezetvédelmi miniszter erre azonban nem lát sok esélyt. „Dendrológiai parkok kialakítására, rehabilitálására egyáltalán nincsenek pályázataink. Ha az egyetem, mint tanintézmény akar pályázni parkosításra, ezt csak nevelési programként teheti meg. Nagyobb eséllyel pályázhatna az önkormányzat, ám akkor nem dendrológiai parkként, hanem városi zöld övezetként kell kezelni a Csíky kertet”, mondta Korodi.
És bár hivatalosan senki sem tudott számadatokat közölni a parkokról, országos szinten néhányat azért sikerült összeszámlálnunk, a teljesség igénye nélkül: Arad megyében az ország legnagyobbja a Gurahonţ-i Sylva Arborétum, Temesvár mellett a Bazoş, Argeş megyeben a Mihăileşt- Muscel, Arad megyeben a Macea, Bakoban a Hămeiuş es a Dofteana, valamint Beszterce-Naszod megyeben az Arcalia, Hunyad megyeben a piskitelepi, Neamţ megyeben a Văleni beli, és a már említett görgényszentimrei, árkosi, nagykárolyi, marosvásárhelyi és gyergyószentmiklósi arborétumok.
2 megjegyzés:
http://www.facebook.com/ba77ar1001.backopin
أشكرك جدا على مشاركتك هذي
Megjegyzés küldése